Μία πολύ δραματική και στενάχωρη ιστορία με την Αντζελίνα Τζολί σε έναν επίσης πολύ δραματικό και νωχελικο ρόλο. Η ταινία διαδραματίζεται στο Λος Άντζελες της δεκαετίας του 20 και αφορά έναν κατά συρροή δολοφόνο και μία περίεργη υπόθεση απαγωγών παιδιών. Σε γενικές γραμμές η ταινία είναι καλή χωρίς όμως κάτι ιδιαίτερο ούτε από πλευράς ερμηνείας ούτε από θέμα πλοκής. Κλασσικό δράμα...
Όταν κανείς διαβάσει τη σύνοψη της ταινίας ή δει το τρέιλερ, θα εντυπωσιαστεί. Πρόκειται για ένα ευφυές, δυστοπικό, μεταποκαλυπτικό σενάριο που τραβάει αμέσως τη προσοχή. Για όσους δεν το ξέρουν, η ιστορία είναι "κλεμμένη" καθώς πρόκειται για ριμέικ της ομώνυμης ταινία του 2013 η οποία αποδεικνύεται σαφώς ανώτερης της φετινής σειράς του Netflix. Πραγματικά, το πρώτο επεισόδιο είναι...
Έβερεστ (2015)
Υπάρχει μια ομοιότητα εδώ τόσο στην ιστορία όσο και στην προσαρμογή της με την ταινία Η Καταιγίδα (2000). Οι εμπλεκόμενοι χαρακτήρες κάνουν μια τίμια προσπάθεια - αλλά οι προσπάθειες καλής πίστης των ανθρώπων μπορούν να φτάσουν μέχρι ένα σημείο. "Η φύση έχει πάντα την τελευταία λέξη", παρατηρεί ένας χαρακτήρας νωρίς στη ταινία. Καθώς η ταινία απεικονίζει με έμφαση τις συνθήκες παγετώνα,...