Μόλις παρακολούθησα τη Φόνισσα σε όλο της το μεγαλείο στη μεγάλη οθόνη: Υπέροχη εικόνα και φωτογραφία. Κοστούμια, σκηνικά, φώτα, όλα πολύ προσεγμένα. Η ερμηνεία όπως αναμενόταν ήταν κορυφαία από τη σταρ Καρυοφυλλιά Καραμπέτη. Ωστόσο το υπόλοιπο καστ μου φάνηκε κατώτερο, όπως ήταν αναμενόμενο για άλλη μια φορά: οι περισσότεροι ηθοποιοί στις ελληνικές ταινίες παίζουν σαν να είναι...
Κανονικά δεν βλέπω κανένα τρέιλερ πριν δω κάποια ταινία, οπότε έτσι μπορώ να έχω ανοιχτό μυαλό για το τι πρόκειται να δω. Η ταινία με εξέπληξε ευχάριστα και παρόλο που δεν θα κερδίσει κανένα Όσκαρ, θεωρώ οτι η ηθοποιία ήταν καλή, με κάποια πρόσωπα που θα αναγνωρίσετε. Μπορεί να μην έχει μεγάλη απήχηση εκτός του Ηνωμένου Βασιλείου, ωστόσο είναι μια καλή (βασισμένη στην πραγματικότητα)...
Τα Παράπονα στο Δήμαρχο (2017)
Πραγματικά μια εξαιρετική κωμωδία! Βασισμένη στο γνωστό και ιδιαίτερο μεσογειακό ταμπεραμέντο, η ταινία αφηγείται την ιστορία μιας μικρής ιταλικής πόλης, που όλοι θέλουν την αλλαγή προς το καλύτερο, αρκεί να μη χρειάζεται να προσπαθήσουν οι ίδιοι! Με πολύ έξυπνους διαλόγους (έστω και μεταφρασμένοι), ιδιαίτεροι - αλλά τόσο κοντά σε μας - χαρακτήρες. πραγματικά κωμικές καταστάσεις...