Δεν βρέθηκαν ταινίες με αυτά τα κριτήρια
Μια από τις αναμφίβολα επιτυχημένες ταινίες δράσης-φαντασίας της δεκαετίας του '90. Σήμερα, με δυσκολία βλέπεται, έχει όμως το στοιχείο καλτ γι αυτούς που έζησαν αυτές τις ταινές εν τη γεννέσει τους. Χαρακτηριστικό αυτών των ταινιών και γενικότερα των ταινιών επιστημονικής φαντασίας, είναι οτι πάρα το γεγονός οτι αναφέρονται στο μέλλον, δεν μπορούν να αγγίξουν καν τη πραγματικότητα...
Πρόκειται για μια ταινία δράσης του νου, της ψυχής. Βασισμένη στο διήγημα του Άλμπερτ Κάμους, ο Επισκέπτης, η ταινία στην ουσία συνοψίζει τη φιλοσοφία του συγγραφέα με σαφήνεια και διορατικότητα. Γυρίστηκε στην Αλγερία και παρουσιάζεται σε ένα τέλειο σκηνικό - τόσο επειδή ήταν το μέρος που μεγάλωσε ο Camus όσο και επειδή το έντονο αλλά όμορφο τοπίο ταιριάζει απόλυτα με την ιστορία....
Η Ληστεία του Αιώνα (2018)
Το μονο που δεν ''κολλαει'' ειναι η μεταφραση του τιτλου...Ανοιξτε τα sub δυναμώστε το Vol στον ενισχυτή σας ,παρτε ποπ κορν και απολαύστε για 2,5 ωρες μια εξαιρετικη αστυνομικη περιπετεια με φοβερη ατμοσφαιρα και δεμενο σεναριο που κραταει αμειωτο το ενδιαφερον μεχρι το τελος της ταινιας.Σκηνοθεσια του Κρίστιαν Γκούντεκαστ ( «Το Λονδίνο Επεσε» και «Ο Τιμωρός») Μου θυμισε λιγο Heat...