Υπάρχουν κάποιες ρομαντικές κωμωδίες που δεν μου αρέσουν, αλλά το The Holiday αποτελεί εξαίρεση. Το βρήκα γλυκό και αρκετά διασκεδαστικό μερικές φορές. Οι τέσσερις σταρ, η Κάμερον Ντίαζ, η Κέιτ Γουίνσλετ, ο Τζουντ Λο και ο Τζακ Μπλακ είναι πολύ ταλαντούχοι ηθοποιοί και οι ερμηνείες τους παίζουν στο επίκεντρο εδώ (άλλωστε γι αυτό και οι τέσσερις γίνανε τόσο γνωστοί αργότερα) . Η...
Η ταινία είναι όντως χάλια. Έχουν μπερδέψει ιστορία με φαντασία και εξωπραγματικούς χαρακτήρες κάνοντας το ένα πράγμα που δεν έχει καμία σχέση με την ιστορία της αρχαίας Αιγύπτου. Όλα είναι οπτικά εφέ, τα πάντα είναι γυρισμένα σε στούντιο και σαν να μην έφτανε αυτό, είναι και κακοφτιαγμένα. Για τους ηθοποιούς τι να λέμε... είναι πραγματικά για γέλια. Υπάρχει κάτι καλό στην ταινία;...
American Beauty (1999)
Μια από τις καλύτερες ταινίες της δεκαετίας του '90 που αξίζει και τα πέντε Όσκαρ. Γεμάτη πάθος που μας κλονίζει την καρδιά, αλλά λέγεται με ένα ακαταμάχητο σκοτεινό χιούμορ, το American Beauty είναι ένα διεξοδικά γλυκόπικρο δράμα που μας απορροφά, μια οδυνηρή ιστορία που ξεδιπλώνεται στα στρώματα της προαστιακής ζωής για να αποκαλύψει τους πόνους της ενηλικίωσης και τις απογοητεύσεις...