Συμπαθητική ταινία. ΤΑ ΣΥΝ: Η εκ νέου συμμετοχή της Σάρον Στόουν στο ρόλο της Κάθριν Τραμέλ (δεν θα μπορούσα να φανταστώ άλλη ηθοποιό), η συμμετοχή στην ταινία της σπουδαίας Αγγλίδας ηθοποιού Σαρλότ Ράμπλινγκ, οι εκπλήξεις-ανατροπές το τελευταίο μισάωρο της ταινίας, οι αινιγματικοί μορφασμοί των 2 βασικών πρωταγωνιστών στις τελευταίες σκηνές της ταινίας, το "περίεργο"-μη αναμενόμε...
Οτι θα βλέπαμε τον Κέβιν Κόστνερ στον ρόλο του βαρυποινίτη καταδίκου και σούπερ ήρωα, δε το περίμενα. Δεν είναι κακός, ομολογώ πάντως οτι στην αρχή της ταινίας πίστευα οτι δε θα μας πείσει. Όμως τα κατάφερε. Το υπόλοιπο καστ είναι επίσης σπουδαίο. Από που να ξεκινήσουμε... όμως όλοι οι σπουδαίοι έχουν σχετικά μικρούς ρόλους (με μικρότερο αυτόν του Ράιαν Ρέινολντς) και μάλιστα ρόλους...
Απροσδόκητος Επισκέπτης (2014)
Το μόνο που προκαλεί έκπληξη στο The Guest είναι το πόσο άμεσο είναι μέσα στο απλό του σενάριο. Όλα ξεδιπλώνονται με προβλέψιμο τρόπο, αλλά αυτό το υλικό Β κατηγορίας είναι μια φανταστική βιτρίνα με μαύρο χιούμορ και μισανθρωπική βία. Ο Dan Stevens είναι σε εξαιρετική φόρμα εδώ, ως μυστηριώδης στρατιώτης που εμφανίζεται χωρίς προειδοποίηση στο σπίτι μιας οικογένειας ενός στρατιώτη...